Pühapäevased kohtumised tulevad taas
Lilli looduskeskuse poolt korraldatavad põnevad kohtumised on tagasi. Esimene Karksi-Nuia Kultuurikeskuses juba 20. veebruaril kell 12.00.
MTÜ Lilli Looduskeskuse toimetamised läbi möödunud aasta
Möödunud aasta üllatas meid mitme tunnustusega.
Aasta algas Viljandimaa kultuuritöötajate ümarlaua, Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja Viljandimaa Omavalitsuste Liidu poolt antud 2020. aasta Viljandimaa rahvakultuuri auhinnaga. Aasta lõppes aga Mulgi Uhkuse aunimetusega.
Oleme väga õnnelikud, et meie tegemisi on märgatud ja sellised tunnustused annavad jõudu ka edaspidiseks.
Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud projekt „Loodusõhtud Mulgi vallas“
Projekti raames toimus 2021. aasta jaanuarist kuni juunini üheksa kohtumist neljas erinevas Mulgi valla kultuurimajas - Karksi-Nuias, Abja-Paluojal, Mõisakülas ja Hallistes.
Külas käisid Valdur Mikita, Urmas Tartes, Hendrik Relve, Ain Raal, Vahur Sepp, Remo Savisaar ja Mati Kaal.
Augustis toimus õppereis Puhta Vee Teemaparki, Äntu Sinijärvedele ja Hobukooli Parki.
Antud projekti raames toimuvad ka üritused selle aasta veebruaris ja märtsis.
Karksi-Nuias räägib 20. veebruaril Uudo Timm lendoravatest ja 13. märtsil on külas Marju Kõivupuu ning Heiki Pärdi, kes annavad ülevaate pihlaka ja karuga seotud rahvapärimustest ning taluarhitektuurist.
27. märtsil algusega kell 12.00 algab Abja-Paluoja kultuurimajas kohtumine ornitoloog Urmas Sellisega ja samal päeval kell 15.00 on võimalus Mõisakülas kuulata huvitavaid lugusid hundiuurijalt Marko Kübarsepalt.
16. märtsil saab Halliste rahvamajas vaadata Remek Meele loodusfilmi koprast, samas annab loodusmees ülevaate kopra elust ning loomade filmimisest.
20. märtsil saab Abjas kell 12.00 kohtuda ulukiuurija Peep Männiliga, kes kõneleb karust. Ja sama päeval algusega kell 15.00 on Mõisakülas võimalus kohtuda loodusfotograaf Sven Zacekiga ja tema imeliste piltidega. Osavõtt ainult etteregisreerimisega - laanemets.ly@gmail.com.
Kevadised õppeprogrammid
6. maist kuni 19. juunini külastas meid 36 lasteaia- ja kooligruppi. Kokku üle 700 õpilase. Õpihimulisi lapsi käis Viljandi-, Valga- ja Pärnumaalt. Kõige populaarsem oli mulgikeelne programm „Päiv talun“, kus lapsed lisaks koduloomade õppele ja talutöödele, külvasid endale ka väikese linapõllu, millel kasvanud linataimi said nad sügisel uudistada. Metsaprogrammidest olid populaarsed „Sõbrad metsas ja talus“ ning „Mäger ja teised maaalused“. Linapõld, taimetervise näitus ja linaaida renoveerimine. Juba kolmandat aastat sai meie õuel kartulivagude kõrval näha kesksuvel helesiniste õitega linapõllukest. Lina kasvas kenasti pikaks, seemned valmisid krõbisevtes kupardes ja kasteligu muutis linaluud rabedaks ning varred kergesti töödeldavaks.
Juulist augustini oli aidas Põllumajandus- ja toiduameti poolt koostatud taimetervise näitus, kus sai õpetust uutest taimekahjuritest. Tänu Keskkonnainvesteerinute Keskuse kriisiabi meetmele saime renoveeritud vana aida mõlemad ruumid. Nüüd on meil võimalus samaaegselt tegeleda kahes avaras ja õhurikkas ruumis kahe grupiga. Ühes ruumis on tubase vanavara näitus, programmide ajal ka kangasteljed ja vokid. Teises vastvalminud ruumis on aga kõik linatöödeks vajalik inventar, hobutööriistad ning meeste käsitöö nurgake.
Õpihuvi laagrid AKG lastele
19.-23. juulini toimus AKG kooli tellimusel õpihuvi laager 1.-3. klassile ja 2.-6. augustini analoogne ettevõtmine 4.-6. klassile. Mõlemas vahetuses osales 10 õpilast. Lisaks igapäevastele talutöödele, õpiti loodust ja matemaatikat, käidi ravimtaimi ning mustikaid korjamas, valmistati seepe ja kreeme, värviti batikatehnikas endale laagrisärgid, meisterdati nahast ehteid, valmistati juhendaja käe all endale süüa, külastati Karksi ja Helme kihelkonna pühapaiku ning mängiti õpetlikke mänge.
Sügis- ja talveprogrammid
Alates 2. septembrist kuni 15. detsembrini külastas meie programme 45 lasteaia – ja kooligruppi, üle 800 lapse koos õpetajatega. Kõige populaarsemad olid mulgikeelsed 3. kooliastmele mõeldud programmid "Lina seemnest särgini ja teised talutööd“ ja 1. kooliastmele koostatud "Päiv mõtsan", millede vastu on huvi ka pealinna koolidel. Ka rabaprogramme "Lähme rappa marjule" ja "Õppekäik Teringi rabas“ sai tehtud 14-le grupile. Detsembris toimetasid loodusmaja ümber nii suured kui väikesed muhklid ja päikselistel talveilmadel said nii mõnedki lapsed saaniga sõita. Eesti Rahvakultuuri Keskuse rahastatud projektid.
Sügisest saab vaadata Eesti vaimse kultuuripärandi nimistust sissekannet „Musta pässiku ehk rahvakeeli kasekäsna korjamine ja kasutamine“.
Koostöös Ahto Kaasikuga valmis väga põhjalik õppematerjal koolidele „Helme kihelkonna looduslikud pühapaigad“. Täiendatud sai ka eelmisel aastal valminud juhendit Karksi kihelkonna looduslikke pühapaikade kohta. Mõlemad materjalid on kõigile kättesaadavad meie uuel veel veidi pooleli oleval kodulehel www.lillilooduskeskus.ee matkaradade ja vaatamisväärsuste loendi all.
Kui enamus kooligruppe taotles Mulgimaa pärimuskultuuri toetusmeetmest ise vahendeid mulgikeelsetes programmides osalemiseks, siis meie koostatud projekti kaasabil said kodukoha pärandiõppes osaleda nelja Mulgimaa kooli suured ja väikesed.
Käesolevaks aastaks on rahastuse saanud juba uus projekt „Loodusõhtud Mulgi vallas 2022“, mida hakkame ellu viima sügisest. KOP programmist toetati meie komposterkäimlate paigaldamist lina-aida juurde. Taotlemisel on mulgikeelsed programmid ja laagrid Mulgimaa koolidele. Plaanime alustada ka Halliste kihelkonna looduslike pühapaikade külastuseks juhendi koostamist. Kevadeks on registreerunud meie programmidele Viljandi-, Valga-, Pärnu- ja Põlvamaalt ning Tallinnast juba 32 lasteaia- ja kooligruppi.
Täname väga Mulgi valda, kõiki koole, kultuuriasutusi ja looduhuvilisi, kes meie projektide läbiviimist toetavad ja neis osalevad ning annavad olulise panuse üldise keskkonnateadlikkuse suurendamisel ja Mulgi kultuuri tundmaõppimisel.
Huvitavate kohtumisteni!
Ly Laanemets
MTÜ Lilli Looduskeskus projektijuht