Meie uhkus on meie inimesed
Eelmise aasta detsembrikuus Kõpu mõisas toimunud kultuurirahva pidulikul aastalõpetamise pärjati Eesti Kultuurkapitali maakonna ekspertgrupi poolt Lille-Astra Arraste elutöö preemiaga.
Lille-Astra Arraste tähistab tänavu aprillis oma 85. sünnipäeva, ta on terve oma elu pühendunud rahvatantsu populariseerimisele ja säilimisele. Olles ise tantsija, tantsuõpetaja, rahvatantsu instruktor, tantsulooja.
Väljavõte tütre Angela Arraste kirjast
„1960. a. XX üldlaulupeo rahvakunstiõhtul osalesid Lille juhendatud kolm rühma esmakordselt suurpeol. Siit sai alguse Karksi-Nuia tantsurühmade tantsupidudel osalemise traditsioon.
Eri aastatel on ta Tallinna pidudele viinud kodukohast 75 rühma.
Lille- Astra juhendatud tantsurühmad on saanud hulganisti tunnustusi võistutantsimistel ning tutvustanud Eesti rahvatantsu ja pärimuskultuuri paljudes välisriikides.
Vabariiklike suurpidude lavastajate meeskonda kuulub Lille Astra Arraste alates 1967. aastast, olles Noorte tantsupeol 5-6 kl. liigi asistent, olles järgnevatel Noorte tantsupidudel 1977,1982, 1987,1997 liigijuht ning 2002. aasta peol üldjuhi mentor ning konsultant.
Alates 1975.a. on Arraste olnud Üldtantsupidudel 6 korral liigijuhi assistent (1970, 1973, 1975, 1981, 1985, 1994, 1999), liigijuht 1985. ja üldjuht lavastaja 1990.aastal.
2014.a. oli Lille Astra Arraste koos Alo Ritsinguga peotule süütaja Tartus Raadil ning üks XIX Üldtantsupeo aujuhtidest.
Lille-Astra Arraste on aastate jooksul olnud kokku 50 Viljandimaa rahvatantsupeo üldjuht ja lavastaja.
Lisaks rahvatantsu edendamisele on Lille-Astral ja abikaasa Rasmus Arrastel (1930 – 2014), olnud oluline roll koduloo uurimises ja jäädvustamises. Koostöös Karksi-Nuia gümnaasiumi õpilastega on kaante vahele saanud "Mulgimaa rahvakalender" (2003), "Mulgimaa kihelkondade muistendeid" (2005), "Tantsimisest, tantsudest ja tavadest" I-II (2006-2007).
Erilise tähtsusega on nende roll raamatute „75 aastat Eesti tantsupidusid“ (2009) ja „Noorte Laulu-ja tantsupeod“ (2011) väljaandmises, mis sisaldab Arrastete poolt koondatud materjale repertuaari ning juhtide osas.
Lille Astra Arraste tunnustused
Aastast 1975 – Eesti NSV teeneline kultuuritegelane.
1989 - Ullo Toomi nimeline stipendium.
2001 - Eesti Vabariigi pärimuskultuuri auhind.
2006 – Karksi Valla I aukodanik koos teenetemärgiga.
2008 - Viljandimaa vapimärgi omanik.
2009 - Anna Raudkats nimeline elutööpreemia.
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi auliiga, aumärgi omanik ja kõrgema kategooria mentor.
Lille Astra Arraste aktiivne tegevus Karksi Nuia kogukonnas jätkub seda nii tantsurühmas osaleja, nõuandja kui koduloo uurija ja kogujana. 2015. a. loodud MTÜ Tantsupeomuuseumile annetatud materjalid on suures osas pärit just Arrastete pere koduarhiivist. „
Palju õnne!
Samal sündmusel pärjati Viljandimaa rahvakultuuri auhinnaga Karksi valla kultuurikeskust.
Tekst kaunilt kujundatud tänukaardil: Karksi valla kultuurikeskus – Viljandimaa kultuurielu silmapaistev edendaja ning mulgi kultuuri ja keele hoidja ning arendaja.
Olen väga tänulik, et meie tööd on märgatud maakonna tasandilt.
Tänan kõiki - meie auhinnale nomineerimiseks esitajaid, kultuurikeskuse ringijuhte, rahvakultuurikollektiive ja kogu maja personali. Anname endast parima!
Tore, et märgatakse ja tunnustatakse. Märkamist jagub veelgi- saime kultuurikeskusega kutse Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustussündmusele Kaheksakand, mis toimub 24. jaanuaril 2018 Vändra kultuurimajas. Kutsele on lisatud kommentaar: Teid on esitatud AASTA TEGIJA nominendiks.
Tulemas on uus, töörohke aastaring
Eriliseks teeb selle aasta Eesti Vabariigi suur tähtpäev. Tähistame seda väärikalt. Anname au vabaduse kaitsjatele, märkame tänaseid tegijaid.
Olete kõik oodatud kontserdile, etendusele ja näitustele.
Karksi kihelkonna lauljad, tantsijad ja pillimängijad valmistuvad V Mulgi peoks. Meie kihelkonna kava kannab pealkirja: Mede uhkus. Oleme uhked oma luuletajate, heliloojate, pillimeeste, dirigentide, lauljate, tantsijate, tantsu- ja sõnaseadjate üle. Lisaks veel kaunis loodus, kohapealsed pärimusjutud ning tänased tööandjad.
Aprillikuus tähistab rahvatantsurühm Sõlesepad oma 50 aastapäeva ja sügisel segaansambel Pool kuus saab 10 aastaseks.
Jätkame oma piirkonna traditsioone - tulemas on suvised kihelkonnapäevad, Väikesed virred, Viljandimaa virred, Augustiöö Augustiga, Libahundi jooks, XI Meefestival jne. Tähistame rahvakalendritähtpäevi, teeme koostööd naabritega Lätist. Juba 23. veebruaril tähistame Ruhja kultuurimajas koos lätlastega meie riigi 100 sünnipäeva. Õhtul mängib tantsuks ansambel C-Duur ja esineb rahvatantsurühm Samm sassis.
Jälgige reklaami! Nüüd, kui kultuurikeskuse seinal on suur LED ekraan, saame oma tegemistest veelgi atraktiivsemalt reklaamida. Loomulikult jätkame oma kodulehe ja FB lehe pidevat värskendamist. Sotsiaalmeedias jälgib meid üle pea kaks ja pool tuhat inimest.
Oleme avatud ka uutele ideedele ning valmis pakkuma ruume ja tegema koostööd. Kirjutage, helistage või veel parem - tulge kultuurikeskusesse! Nii tore - meie nimi on veel endine Karksi valla kultuurikeskus!