Õhtu ombudsmaniga
Õhtu ombudsmaniga Karksis 8.veebruaril
Inimeste elu koosneb tuhandetest pisiasjadest. Esialgu ehk tähelepandamatud olukorrad määravad tihti kodaniku heaolu ja hakkamasaamise. Väikeste asjade kogumit püüab koos hoida reeglite kogum, mis koosneb nii kohustustest kui õigustest. Kui kohustusi teavad inimesed suhteliselt hästi, sest nende jälgimisega ja täitmisega tegeleb hulk ametiasutusi, siis õigustega on veidi teine situatsioon.
Oma õiguste täitmist saab nõuda kohtu kaudu, aga protsessi läbiviimine osutub enamasti liiga kulukaks. Nüüd tuleb appi ombudsman. Keeruline rootsikeelne sõna on võetud kasutusele kõigis Euroopa riikides ja märgib institutsiooni, mis abistab inimesi nende õiguste mõistmisel. Eestis on ombudsmani kohustused õiguskantsleril. Tema kompetentsi kuulub ka laste õiguste kaitse ehk ta on ka lasteombudsman.
Jaan Tõnisson Instituut on üle kahekümne aasta tegelenud kodanikuharidusega ja kui üleeelmisel aastal õnnestus meil ühineda Euroopa Liidu programmiga "Õhtu ombudsmaniga", siis alustasimegi ettevalmistustega nende õhtute läbiviimiseks.
Valminud on kolm lühifilmi kodanike õiguste rikkumistest, mida õhtu alustuseks kõigepealt näidatakse. Siis astub lavale Foorumteater, kes annab publikule võimaluse valida üks väärjuhtum läbimängimiseks. Teatrietenduse võlu on selles, et auditoorium saab võimaluse loo käiku muuta. Otsida variante, mis võimaldaksid loo osalistel õigusrikkumist vältida. Vahel on selline võimalus inimese enda kätes.
Õhtu on mõeldud igas vanuses vaatajaile, sest lugudes on juhtumeid kooliõpilastest pesionärideni. Porkunis Lääne-Virumaal jooksid saalis päris väikesed lapsed ringi ja see ei seganud kuigivõrd, erinevalt tavateatrist.
Lõpetuseks jagab nõuandeid jurist ja seda nii esitlusega kui ka hiljem silmast silma vestluses kohvilauas.
Ootame karksilasi ja lähiümbruse inimesi 8. veebrauril kell 14.00 Karksi valla kultuurikeskusse mõnusalt ja kasulikult aega veetma.
Andrus Villem
Jaan Tõnissoni Instituudi juhataja