Näitus "Lennake mesipuu Poole!"
Piotr Socha illustratsioonid raamatust „Mesilased”.
Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak ning Eesti Mesinike Liiduga esitleb näitust
Me lendame mesipuu poole
Piotr Socha illustratsioonid raamatust „Mesilased”.
Teksti autor: Wojciech Grajk.
Eesti 100. sünnipäevale ja Poola 100. taasiiseseisvumispäevale pühendatud näitus keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille autoriks on Piotr Socha.
Raamat „Mesilased” äratab tähelepanu juba esimesest silmapilgust. Veelgi erilisemaks ja huvitavamaks muutub asi, kui süveneda sisusse.
Andudes oma isiklikule mesinduskirele, näitavad illustraator Piotr Socha ja teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappidest tarus, liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni – ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest.
Tänu sellele saab lugeda ja vaadata, kuidas valmib meekärg, mida ühist on mesilastel ja… dinosaurustel, milline on mesilase kandevõime ja miks Sichuani provintsis Hiinas tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintsliga varustatud inimesed.
Teada saab sedagi, millist teavet edastavad mesilased üksteisele oma tantsudega ning milliste hoonete katuselt võib leida linnamesilaid.
Kõike seda ehivad suured kaunid pildid. Kui raamatu autorid Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski teadnuks varem Juhan Liivi isamaalist luuletust mesipuust, mille poole igast ilmakaarest lendavad mesilased, oleksid nad ehk sellest inspireeritud pildi ka raamatusse lisanud ja meie – nende jälgedes – ka näitusele. Võib-olla… Hetkel aga võime seda pilti ette kujutada, seistes keset väikest mesilaste isamaad, mille on loonud poola autorid koos eesti mesinike, raamatu tõlkija ning näitust võõrustavate muuseumide, raamatukogude ja keskkonnahariduskeskuste kuraatoritega.
Kunstnik Piotr Socha on Poolas tuntud kui raamatu- ja ajakirjaillustraator. Eestis teatakse teda seni kui lauamängu „Super Farmer” visuaalse külje loojat ning alates veebruarist 2017 ka raamatu „Mesilased” autorit.
Ta õppis Varssavi Kaunite Kunstide Akadeemia graafikaosakonnas prof. Janusz Stanny raamatuillustratsiooni klassis.
Illustraatorina on ta teinud kaastööd Poola olulisematele ajalehtedele ja ajakirjadele, samuti välismaistele väljaannetele. Koostöös Poola Televisiooni (TVP) ja animatsioonistuudioga Platige Image sündis telejaama uus graafiline nägu, mille eest sai Piotr Socha 1999. aastal Złoty Orzełi auhinna.
Peale ajakirjade ja raamatute illustreerimise tegeleb Piotr Socha lauamängude, heliraamatute, firmagraafika kujundamisega.
Tema „Mesilased” on ilmunud eesti, leedu, rootsi, soome, vene, hollandi, itaalia, tšehhi, slovaki, saksa, prantsuse, inglise (kaks versiooni: UK ja USA) hispaania ja korea keeles. Ettevalmistamisel on väljaanded jaapani, hiina jt keeltes.
Erinevatel konkurssidel on „Mesilased“ viiel korral nomineeritud Poola aasta raamatu tiitlile ja on pälvinud palju auhindu: aasta raamat 2015 (PTWK, Poola Kirjastajate Liit); MUST HAVE 2015 auhind, mida annab välja Łódź Design; aasta teadusraamat 2017 Austrias (lasteraamatute kategoorias). Praegu on „Mesilased” nomineeritud Saksa lastekirjanduse auhinnale mitteilukirjandusteoste kategoorias.
Ühtviisi austavaks peab autor aga enda arvamist Varssavi lähistel asuva Choboti algkooli mesilaste sõprade ringi auliikmete hulka.